Vykupujeme diamanty i diamantové šperky za nejlepší ceny v ČR. Nabídněte nám Vaše luxusní šperky nebo i samotné kameny. Během několika minut se tak bez jakýchkoli závazků dozvíte hodnotu Vašeho šperku i cenu, kterou Vám jsme schopni za šperk nabídnout. Pokud budete s cenou souhlasit, částku okamžitě v hotovosti vyplatíme.

O diamantech

Při hodnocení a certifikaci diamantů se posuzují základní parametry diamantů, které mají zásadní vliv na cenu diamantu. Tyto parametry se označují 4C a přesně definují velikost, tvar a kvalitu diamantu.

Clarity – čistota

Čistota je dána počtem cizorodých látek obsažených v pozorovaném diamantu. Tyto nehomogenity se nazývají inkluze (tmavý „uhlík", bílý „led", praskliny, atd.) -, které vznikly v jednotlivých fázích tvorby krystalu.

Pouze 20% všech vytěžených diamantů je tak čistých, že jsou vhodné pro šperkařský průmysl. Zbylých 80% se používá v průmyslu díky jejich unikátním vlastnostem, například maximální tvrdosti a tepelné vodivosti.

IF Internally flawles – bez vnitřních nečistot
VVS1
VVS2
Very very slightly included – nečistoty velmi obtížně viditelné při desetinásobném zvětšení.
VS1
VS2
Very slightly included – malé nečistoty viditelné pouze při desetinásobném zvětšení
SI1
SI2
Slightly included – nečistoty snadno viditelné při desetinásobném zvětšení, stále neviditelné pouhým okem
I1 Included (Pique) – nečistoty viditelné pouhým okem

Color – barva

Diamant se jako jediný drahý kámen v přírodě vyskytuje ve všech barevných modifikacích. Zabarvené diamanty (s vyjímkou hnědých) jsou velmi vzácné a jejich barva se souhrnně označuje pojmem „fancy“.

Bílé diamanty, které jsou nejčastější a také nejoblíbenější, mají standardizovanou stupnici, která se značí písmeny latinské abecedy D-Z. Čím je barva kamene bělejší, tím je její označení blíž k začátku abecedy.

D E F G H
Excel. bílá+ Excel. bílá Silně bílá+ Silně bílá Bílá
I J K L M
Tónovaná bílá Tónovaná bílá Velmi tónovaná bílá Velmi tónovaná bílá Silně tónovaná bílá

Carat – hmotnost

Hmotnost diamantu je udávána vždy v karátech - mezinárodně se užívá zkratky „ct". Ve šperkařství jsou nejčastěji používány kameny o váze několik desetin karátu. Větší kameny jsou pak vyhledávány především jako investiční nástroj. Vzhledem k přesně stanoveným parametrům briliantového brusu lze poměrně přesně určit váhu také změřením základních rozměrů briliantu. Tabulka uvádí přibližný přepočet průměru rundisty (celého briliantu) na karáty.

carat 0,05 0,10 0,20 0,25 0,30
mm 2,5 3,0 3,8 4,1 4,5
carat 0,40 0,50 0,70 0,90 1,00
mm 4,8 5,2 5,8 6,3 6,5

1 ct = 200 mg = 0.2g

Cut - brus

Moderní briliantový brus je založen na optických výpočtech se zaměřením na maximální krásu kamene, která je výsledkem brilance a disperze. Briliantový brus má kulatý obrys a skládá se z koruny ( 32 faset + tabulka) a pavilonu ( 24 faset + možná kaleta)

Posouzení kvality brusu spočívá v porovnání sledovaného kamene s ideálními proporcemi a symetrií matematicky vypočítaného modelu (nepravidelnosti symetrie jsou definovány jako vady brusu).

Briliantový brus je nejoblíbenějším právě díky svým nejlepším optickým vlastnostem. Existuje ale mnohem více způsobů, jak briliant vybrousit, následující obrázek ukazuje nejčastější typy brusů. Některé z nich se již moc nepoužívají (emerald), některé jsou naopak velmi módní (princess).